تبلیغات
روستا و اهالی - از درون آتش-‌بررسی پنج فایروال برای كامپیوترهای شخصی

روستا و اهالی

اشاره :
امروزه استفاده از فایروال‌هایی كه نه ‌تنها از كامپیوتر در مقابل خطرات بیرونی حفاظت می‌كنند، بلكه در مقابل تروجان‌ها و ویروس‌هایی كه از طریق ایمیل‌ منتشر می‌شوند و حتی در برابر حملا‌ت داخلی از كامپیوتر دفاع می‌كنند، به امری الزامی تبدیل شده است. تا جایی كه توصیه می‌شود بدون داشتن فایروال، كامپیوتر خود را حتی روشن هم نكنید. علا‌وه بر این‌ها، تغییرات دیگری هم اتفاق افتاده است.

منبع: اینفورمیشن‌ویك‌

در این مقاله پنج فایروال نرم‌افزاری كه با اقبال عمومی گسترده‌تری روبه‌رو بوده‌اند را به طور خلا‌صه بررسی كرده‌ایم. مسئله‌ای كه در هنگام بررسی امكانات آن‌ها و تفاوت بین نسخه‌هایی از یك فایروال خاص كه به صورت مجزا به فروش می‌رسد و نسخه‌هایی كه در بسته‌های امنیتی و به همراه سایر نرم‌افزارهای امنیتی دیگر توسط شركت سازنده به فروش می‌رسد، با آن روبه‌رو شدیم بسیار بیش از حد انتظار بود. به طوری كه به یقین می‌توان گفت كه هیچ تفاوتی به لحاظ وجود امكانات و قابلیت‌ها در آن به طور چشمگیری احساس نمی‌شد.

در هنگام آزمایش، عمده‌ترین مشكلی كه در تمام فایروال‌ها دیده می‌شد، عدم تطابق و سازگاری آن‌ها با ایجاد تغییرات در تنظیم پی‌سی بود كه اغلب نیز دلیل بروز چنین مشكلی را می‌توان حفاظت شدید فایروال از حمله تهدیدات بیرونی دانست. همچنین می‌توان تمام موارد آزمایش را به دو قسمت تقسیم كرد: آزمایش در مقابل نوع برخورد با تهدیدات بیرونی (با بهره‌گیری از نرم‌افزار
Portscan در نشانی dslreport.com) و آزمایش در مقابل نوع برخورد با تهدیدات داخلی و در نهایت شناسایی فایروالی كه بهترین عكس‌العمل را در مقابل این نوع تهدیدات و در كل در مواقع اضطرار از خود نشان می‌دهد.

نكته دیگر آن‌كه، با وجود تغییرات عمده، هم در نرم‌افزار و هم در سخت‌افزار پی‌سی و سیستم‌عامل از گذشته تاكنون، باز هم مشكلا‌تی كه برای پی‌سی‌های امروزی به وجود می‌آید تشابه زیادی با مشكلا‌ت گذشته دارد.
البته اگر هنوز از ویندوز 98 و
ME استفاده می‌كنید انتخاب‌هایتان برای نصب یك فایروال بسیار محدود خواهد بود (به طور مثال می‌توانید از فایروال Norton Personal Firewall و PC‌-‌Cillin Internet Security استفاده كنید و از فایروال‌هایی چون مك‌آفی یا ZoneAlarm نمی‌توانید استفاده كنید.)

یكی دیگر از برنامه‌هایی كه برای آزمایش فایروال‌ها استفاده شد،
Atelier Web Firewall Tester نام دارد. این برنامه از ترفندهای بسیار موذیانه‌ای استفاده می‌كند تا بتواند از درون پی‌سی كه فایروال روی آن نصب شده است، راهی به دنیای بیرون باز كند. این‌ كارها را نیز بیشتر با استفاده از Internet Explorer یا IE ActiveX انجام می‌دهد. بنابراین می‌توان روی فایروالی كه از پسِ حقه‌ها و ترفندهای این نرم‌افزار برآید، بیشتر حساب كرد.

قبل از بررسی فایروال‌ها باید به این نكته نیز توجه كرد كه نباید اینگونه تصور كرد كه تنها نصب یك نرم‌افزار به نام فایروال می‌تواند شما را از تمام تهدیدات حفظ كند و یك پی‌سی رویین تن و نفوذناپذیر را برایتان بسازد، بلكه تهدیدات داخلی و خارجی به حدی متفاوت، گوناگون و پیشرفته‌اند كه نمی‌توان از هیچ برنامه‌ای انتظار داشت كه بتواند در مقابل همه آن‌ها بایستد.

● ‌McAfee Internet Security Suite  
نام مك‌آفی بیشتر یادآور نرم‌افزارهای ضدویروس این شركت می‌باشد، اما امروزه علا‌وه بر ضدویروس‌های این شركت، فایروال‌ها و نرم‌افزارهای متعدد امنیت شبكه و حتی نمونه‌های پیشرفته نرم‌افزارهای حفاظتی شبكه‌های بی‌سیم، محصولا‌ت دیگر این شركت را شامل می‌شوند.
اولین مسئله‌ای كه در هنگام كار با این برنامه احساس شد، سرعت اجرای برنامه بود. این برنامه نسبت به فایروال‌هایی چون
PC - Cillin و Zone Alarm در هنگام باز شدن و پاسخ‌دهی به اعمال كاربر، دارای سرعت پایینی بود. هنگامی كه برنامه اصلی را باز می‌كنید (مركز اصلی انجام فعالیت‌ها) باید زمان زیادی منتظر باشید تا اطلا‌عات مربوط به هر عنوان و بخش فراخوانی و برای كار آماده شوند. البته این مسئله را نمی‌توان جزء موارد بد به حساب آورد، اما به هر صورت این مسئله بسیار رنج‌آور است و شاید بتوان آن را مشابه نرم‌افزارهای كندSymantec  قلمداد كرد.

اضافه كردن برنامه‌ها به فهرست block/allow كار چندان دشواری نیست. كافی است با كلیك روی Add Allowed Program در فهرست McAfee's Program Permissions و انتخاب فایل‌های دارای پسوند.
EXE كار را به اتمام برسانید. روال مشابهی را نیز برای اضافه كردن برنامه‌های ممنوعه باید در پیش گیرید.
اگر یكی از برنامه‌های موجود در فهرست، در بانك اطلا‌عاتی آنلا‌ین
McAfee Hacker Watch موجود باشد، می‌توانید با كلیك روی آن در فهرست Permissions و سپس كلیك روی Learn More، اطلا‌عات بیشتری در مورد آن نرم‌افزار به دست آورید.
نتایج بررسی‌ها با استفاده از
DSLReports خوب بود و فایروال توانست جلوی برنامه‌هایی را بگیرد كه می‌خواستند به طور مستقیم به شبكه دسترسی داشته باشند.
البته گاهی هنگامی كه حتی به وضوح برخی برنامه‌ها را مسدود می‌كردیم، باز هم فایروال رفتار درستی نداشت و به درستی جلوی آن‌ها را نمی‌گرفت.
یكی از امكاناتی كه به طور بسیار هوشمندانه‌ای در مك‌آفی مورد استفاده قرار گرفته است و به نظر می‌رسد راه جدیدی برای حفاظت از كاربران در مقابل تهدیدات باشد، به كارگیری پلا‌گین‌های مخصوص مرورگر برای هر دو مرورگر
IE و فایرفاكس با نام Site Advisor است. این برنامه با بهره‌گیری از بانك اطلا‌عاتی جامع خود، از سایت‌هایی كه استفاده از آن‌ها می‌تواند برای امنیت پی‌سی مشكل‌ساز باشد، به كاربر هنگام رجوع به چنین سایت‌هایی هشدار می‌دهد و حتی گاهی از دیده شدن آن‌ها جلوگیری می‌كند.

(البته می‌توانید
Advisor را به صورت جداگانه و رایگان دانلود كنید) نكته‌ای كه هنگام استفاده از Site Advisor باید به آن توجه شود این است كه این برنامه تنها هنگامی كه بخواهید مستقیماً به سایت دسترسی داشته باشند، مفید خواهد بود و اگر برنامه‌های دیگر یا كنترلرهای ActiveX بخواهند به طور غیرمستقیم به سایت‌ها دسترسی داشته باشید، Site Advisor دیگر كار چندانی برای شما نخواهد كرد.
بخش‌های دیگر این فایروال مثل
System Guard از تحركات مشكوك سایر نرم‌افزارها در پی‌سی جلوگیری می‌كند. همچنین مشابه سایر فایروال‌ها، بخشی نیز برای كنترل والدین بر فرزندانشان در نظر گرفته شده است و البته ویژگی بسیار جالبی كه در این بخش با آن‌ برخورد خواهید كرد، تحلیل تصاویر یا Image analysis نام دارد كه در صورت فعال كردن آن، تصاویر از لحاظ محتوایی تحلیل می‌شوند و اگر مناسب تشخیص داده نشوند، از نمایش آن‌ها جلوگیری خواهد شد. البته با این‌كه در هنگام استفاده، این ویژگی به خوبی عمل می‌كند، در موارد نادری نیز تصاویر را اشتباه فیلتر می‌كند كه با توجه به این مشكل، فعال بودن همیشگی این ویژگی‌ها پیشنهاد نمی‌شود.

‌Microsoft Windows Firewall  
لطفاً نخندید. بنابر هر دلیلی، بسیاری از كاربران فقط از فایروال ویندوز استفاده می‌كنند و تنها محافظ آن‌ها در مقابل تهدیدات نیز همین فایروال است.
در مورد عملكرد این فایروال می‌توان گفت كه‌این فایروال امنیت را به قیمت محدودسازی به ارمغان می‌آورد. یعنی هر چه پی‌سی خود را محدودتر كنید، امنیت نیز افزایش می‌یابد.
با این تفاسیر، مسلم است كه نباید خیلی به این فایروال اعتماد كرد، چون اساساً دارای سیستم‌های دفاعی چندانی نیست.
به نظر می‌رسد فایروال ویندوز  تنها یك
Internet Connection Firewall باشد؛ چرا كه بیشترین توجه به اتصالا‌ت اینترنتی شده است. ولی با این وجود حتی به صورت پیش‌فرض هم این بخش فعال نیست.
لا‌زم به ذكر  است كه كرم‌هایی چون
Blaster و Sasser هر دو از این ضعف فایروال استفاده كردند و توانستند از همین طریق به پی‌سی‌ها نفوذ كنند.
بعد از آن مایكروسافت در اولین نسخه فایروال خود كه بعد از این جریان انتشار یافت، همین نسخه‌ای كه اكنون در 
Windows XP Service Pack2 ارائه شده است، این ضعف را اصلا‌ح كرد و بنابراین این بخش به طور پیش‌فرض فعال شد.
مسئله عمده‌ دیگری كه فایروال ویندوز بر آن تمركز بیشتری دارد، مقابله با تهدیدات بیرونی است. مثل مقابله با كرم‌هایی كه در بالا‌ به آن‌ها اشاره شد، و این‌كار را نیز از طریق محدودسازی كاركردها (مثل به اشتراك‌گذاری فایل و چاپگر در شبكه) كه می‌توان با آن‌ها با جهان خارج ارتباط برقرار كرد صورت می‌دهد. البته محدودسازی اینگونه موارد كاملا‌ً قابلیت سفارشی‌سازی دارد و می‌توانید بنابر تشخیص خود برخی از آن‌ها را فعال كنید و برخی دیگر را غیرفعال.
با استفاده از
DSLReport، فایروال ویندوز در مقابل حركات پنهانی این برنامه (البته در مورد تهدیداتی كه از بیرون آغاز می‌شوند) عكس‌العمل مناسبی از خود نشان داد. اما همان‌طور كه انتظار می‌رفت، فایروال ویندوز در مورد تحركاتی كه از داخل پی‌سی آغاز می‌شدند، عكس‌العمل مناسبی از خود نشان نداد.
مسئله بسیار مهم دیگر كه اشاره به آن خالی از لطف نیست آن‌ است كه این فایروال توانایی جلوگیری از دسترسی برنامه‌هایی كه از خارج از پی‌سی می‌خواهند به آن دسترسی داشته باشند را ندارد. به عبارت دیگر، با این فایروال حتی ‌امكان محدودسازی دسترسی سایر كاربران شبكه به پی‌سی شما وجود ندارد.
ویژگی مناسب دیگری كه در این فایروال وجود دارد، این است كه می‌توان به سرعت تنظیمات آن را مطابق با انواع شبكه‌هایی كه معمولا‌ً كاربران نوت‌بوك با آن‌ها سروكار دارند، تغییر داد. به طور خلا‌صه شاید بتوان در مورد فایروال ویندوز گفت كه به عنوان یك فایروال همیشگی نباید روی آن حساب كرد.

 

Symantec Norton Personal Firewall 2006 
از سال‌های گذشته یك حس بی‌اعتمادی و دل‌آزردگی نسبت به محصولا‌ت رومیزی شركت سیمانتك در من وجود داشته است؛ آن هم عمدتاً به خاطر سنگینی و كند بودن محصولا‌ت این شركت نسبت به سایر محصولا‌ت هم رده خود بوده است. اما
Norton Personal Firewall 2006 را می‌توانید به صورت جداگانه یا به عنوان بخشی از بسته امنیتی شركت سیمانتك در پی‌سی خود نصب كنید و نظرتان را تغییر دهید. در واقع این فایروال برنامه خوبی است، اما وجود اینترفیس پیچیده‌ای كه حتی انجام كارهای عادی نیز با آن بسیار سخت می‌نماید، كمی بر سنگین بودن نرم‌افزار افزوده است. 

البته اینگونه طراحی‌های پیچیده را می‌توان در اغلب محصولا‌ت شركت سیمانتك یافت و الزاماً محدود به این فایروال نمی‌شود.
 این مسئله تا جایی پیشرفته است كه به نظر می‌رسد با یك پی‌سی قوی نیز باز هم تغییر چندانی در كندبودن برنامه دیده نشود؛ چرا كه من روی یك پی‌سی با پردازنده 3
GHZ و دو گیگابایت حافظه اصلی و روی یك نوت‌بوك با پردازشگر 1GHZو مقدار حافظه اصلی 256 مگابایت هم این برنامه را نصب كردم، ولی تأثیر چندانی در سرعت اجرای برنامه احساس نكردم.
شاید یكی از دلا‌یل كندی این برنامه این است كه برنامه مجبور است مشابه فایروال مكآفی اجزا و بخش‌های متفاوتی را به طور همزمان پردازش كند.
Norton Personal Firewall بسیار مشابه سایر برنامه‌هایی كار می‌كند كه تا به حال در این مقاله به آن‌ها پرداختیم. 
به طور مثال، اگر كاربر برنامه‌ای اجرا كند كه در فهرست برنامه‌های شناخته شده فایروال (
Known - program list) قرار نداشته باشد، فایروال با دادن اخطار از كاربر می‌خواهد كه اجرای آن را تأیید كند.
همچنین می‌توانید برای استفاده از این نوع برنامه‌ها به فایروال بگویید كه اجازه دسترسی نامحدود به برنامه را به شما بدهد یا فایروال براساس نوع رفتار برنامه تصمیماتی بگیرد و به شما اعلا‌م كند. همچنین تمام برنامه‌های پیشنهادی شركت سیمانتك و سایر برنامه‌های معتبر مثل فایرفاكس، سازگاری كاملی با این فایروال دارند.

اگر فایروال را روی سطح امنیتی
High تنظیم كنید و از سایت‌هایی استفاده كنید كه دارای اپلت‌های جاوا و كنترلرهای ActiveX باشد، فایروال این مسئله را مرتباً به كاربر گوشزد خواهد كرد. تا جایی كه شاید بهتر باشد فایروال را غیرفعال كنید. این اولین ویژگی‌ای بود كه من آن را غیرفعال كردم. نكته قابل توجه این است كه تفاوت عمده بین سطح امنیتی High و (Medium (recommended در همین اعلا‌ن‌های خسته‌كننده است.
نكته دیگر آن‌كه، تنها آیتم قابل تنظیم در هر سطح تعیین مقدار مسدود كردن مواردی چون اپلت‌های جاوا، كنترلرهای
ActiveX، و وجود برخی تنظیمات كنترلرهای دسترسی است. در صورتی كه در سایر فایروال‌ها بخش‌های متعددی هستند كه مستقل از سطح امنیتی تعیین شده به صورت دستی توسط كاربر قابل تنظیم هستند.
نكات مثبت دیگری نیز هستند كه می‌توانید آن‌ها را در
Norton Personal Firewall پیدا كنید. در مقایسه با فایروال‌هایی چون Zone Alarm و PC-Cillin می‌توانید مطمئن باشید كه اطلا‌عات شخصی شما به گونه‌ای حفاظت می‌شوند كه تحت هیچ شرایطی در یك اتصال ناامن جابه‌جا نخواهند شد. همچنین كاربران نوت‌بوك می‌توانند با استفاده از امكانات متعدد تحت شبكه این فایروال، به راحتی از شبكه‌های مورد نیاز خود استفاده كنند. (در مجموع سیمانتك می‌تواند به طور خودكار نوع شبكه‌ای كه مشغول استفاده از آن هستید را تشخیص دهد و مطابق با نوع آن، تنظیمات مناسب را انجام دهد).
در انتها اگر محصولا‌ت سیمانتك را برای كار انتخاب كرده‌اید، باید بدانید كه بزرگ‌ترین امتیاز این محصولا‌ت سازگاری با سایر نرم‌افزارهای این شركت است. اما اگر هنوز فایروالی را انتخاب نكرده‌اید، برنامه‌های دیگری هم برای شروع هستند.

Trend Micro PC - Cillin Internet Security 2006 
من همواره از طرفداران ضدویروس‌های
PC-Cillin بوده‌ام. دلیل آن هم كار كردن خوب، سبك و سریع بودن، و كاربری آسان اینترفیس محصولا‌ت این شركت بوده است.

فایروال PC-Cillin در واقع بخشی از مجموعه بزرگ‌تر امنیتی این شركت است. شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی این بسته نرم‌افزاری را خلا‌صه بودن، مفید بودن، در عین حال كامل بودن آن دانست.
در حالت پیش‌فرض این فایروال به چهار
Profile مجهز است: ارتباط مستقیم (Direct connection)، شبكه خانگی
(
Home Network)، شبكه اداره (Office Network) و شبكه بی‌سیم (Wireless Network). شما می‌توانید اجازه دهید خود نرم‌افزار برحسب مورد، نوع شبكه‌ای كه از آن استفاده می‌كنید را به طور خودكار تشخیص دهد، یا می‌توانید برحسب نیاز نوع آن را تعیین كنید.
در هر بخش می‌توانید با اختیارات كاملی كه به شما داده می‌شود، تمام بخش‌های مورد نیاز، از قبیل پورت‌ها، اجزای سیستم،
IPها، انواع پروتكل‌ها و موارد مشابه را تنظیم كنید. 
نتایجی كه در آزمایش با
DSLReport به دست آمد به حد كافی راضی‌كننده بود. اما در آزمایش با Atelier، این فایروال شكست خورد، حتی هنگامی كه به طور صریح به فایروال گفتیم كه از دسترسی این برنامه به شبكه جلوگیری كند، باز هم فایروال كاری از پیش نبرد.
اگر پی‌سی‌ای كه مشغول كار با آن هستند در یك شبكه بی‌سیم كار می‌كند (مثل مسیریاب‌های خانگی با هر دو اتصال سیم و بی‌سیم) و در مورد حفاظت از این شبكه دچار سردرگمی هستید، می‌توانید با استفاده از آیتم
Wi-Fiفایروال PC-Cillin مشكل خود را حل كنید. این آیتم حتی در این صورت كه یك پی‌سی ناشناس سعی كند به شبكه متصل شود، به كاربران اخطار می‌دهد.
امروزه بسیاری از برنامه‌های امنیتی، علا‌وه بر داشتنِ امكانات معمول خود، از امكاناتی چون
anti-fraud و anti-phishing به خوبی پشتیبانی می‌كنند. فایروال PC-cillin نیز از این امر مستثنی نیست و ویژگی‌ای دارد كه از ارسال رمزنگاری نشده اطلا‌عات شخصی مثل كلمات عبور یا شماره كارت‌های اعتباری (و در كل هر نوع داده‌ای كه كاربر نخواهد در یك فضای آزاد تبادل داشته باشد) جلوگیری می‌كند.
البته به این نكته نیز توجه داشته باشید كه برای استفاده از چنین امكاناتی، باید مدت زمانی وقت صرف كنید تا
PC-cillin را تنظیم كنید؛ چرا كه به طور خودكار این اتفاقات برایتان نخواهد افتاد. همچنین می‌توانید PC-Cillin را به گونه‌ای تنظیم كنید تا از دیده شدن سایت‌های مشكل‌ساز جلوگیری كند. اما نكته‌ای كه باید در این زمینه به آن توجه كرد آن است كه می‌توانید ضوابط و معیارهایی كه فایروال برای تشخیص مشكل‌ساز بودن سایت‌ها از آن استفاده می كند را ویرایش و حتی تنظیم كنید كه می‌توان این مسئله را یك نقطه ضعف برای این فایروال به حساب آورد.
علا‌وه‌بر تمام این مسائل، ویژگی جالب توجه دیگر
PC-Cillin این است كه به طور خودكار در مورد بروزرسانی ویندوز و حتی آفیس جست‌وجو می‌كند و در صورت نیاز، وصله‌های امنیتی مورد نیاز را دریافت و نصب می‌نماید و این، جدای از بروزرسانی خودكار ویندوز و آفیس می‌باشد.

●  ZoneAlarm Internet Security Suite 6.5 
با توجه به این‌كه این فایروال به طور رایگان هم توزیع می‌شود، این برنامه در نوع خود جزء شناخته‌شده‌ترین  فایروال‌ها توسط كاربران است. دلیلی كه نام این فایروال
ZoneAlarm شده است شاید این باشد كه این فایروال این قابلیت را دارد كه شبكه را به چند منطقه كاری تقسیم كند و كاربر می‌تواند متناسب با هر بخش قواعد كاری متفاوتی را تعریف كند. به طور مثال می‌تواند برای یك بخش از شبكه قابلیت به اشتراك‌گذاری فایل و چاپگر را فعال و برای بخشی دیگر غیرفعال نماید.

از آن‌جایی كه نسخه پایه ZA رایگان است و البته فاقد امكانات ضمیمه و اضافی، من همواره پیشنهاد می‌كنم كه این فایروال می‌تواند اولین انتخاب كاربرانی باشد كه می‌خواهند از فایروالی بهتر از فایروال ویندوز استفاده كنند.
 البته لا‌زم به ذكر است كه بعدها برای بروزرسانی این فایروال و دریافت سایر الحاقیات، باید هزینه مربوط را بپردازید.
(در مورد سایر فایروال‌ها نیز لا‌زم به ذكر است كه می‌توانید نسخه
trial را به صورت رایگان دریافت كنید، اما این نسخه یا محدود شده است یا دارای محدودیت زمانی است) دو نسخه مهم بروز شده است.


 این فایروال
ZoneAlarm Pro (سی دلا‌ر) و نسخه دیگر كه دارای امكانات بسیار بیشتری است ZoneAlarm Internet Security Suit (چهل و نه دلا‌ر) نام دارد كه به خوبی از امكاناتی چون ضدویروس و ضدجاسوس‌افزار پشتیبانی می‌كند.
هر كدام از این دو نسخه قابلیت یك سال بروزرسانی به صورت رایگان را نیز دارند.
ZA یكی از اولین فایروال‌هایی است كه نه تنها حملا‌ت ورودی را بلوكه می‌كند، بلكه حتی جلوی دسترسی برنامه‌های داخلی به جهان خارج را (توسط اتصالا‌ت ناشناس) می‌گیرد.
در آزمایش نسخه رایگان
ZA با Atelier این فایروال نتوانست بعضی از پورت‌های باز شده توسط این برنامه را ببندد. حتی هنگامی كه به طور ویژه فایروال را به گونه‌ای تنظیم كردیم كه جلوی دسترسی به شبكه را بگیرد، باز هم بخش‌هایی باز بود و Atelier توانست به شبكه دسترسی داشته باشد.
اما نسخه
Pro و Suite فایروال رفتار بهتری از خود نشان دادند. هنگامی كه ZA را در سطح امنیتی Stealth تنظیم كردیم (بالا‌ترین سطح امنیتی ممكن)، در آزمایش با DSLReports نتیجه قابل قبولی دریافت كردیم.
اگر به پی‌سی شما حمله شد یا از برنامه‌های مشكوك استفاده كردید، برنامه اصلی
ZA با یك علا‌مت هشدار قرمزرنگ به شما اعلا‌م خطر خواهد كرد. استفاده از اینترفیس كاملا‌ً راحت و ساده است؛ چراكه كاملا‌ً منطقی طراحی شده است. البته ممكن است به خاطر تعداد زیاد آیتم‌های قابل تنظیم در بخش Advanced Option كمی سردرگمی برایتان ایجاد شود؛ چرا كه در این بخش آیتم‌ها كمی غیرواضح و البته حرفه‌ای چیده شده‌اند.
باید بگویم كه در نسخه رایگان
ZA بسیاری از امكانات نسخه‌های تكمیلی و البته پولی، وجود ندارد. البته یك ویژگی مناسبی كه می‌توانید آن را در نسخه‌های تكمیلی ZA بیابید، پشتیبانی و حفاظت از شبكه‌های بی‌سیم و پیام فوری و ایمیل‌های مبتنی بر وب و همچنین موتور ضد اسپم Mail Frontier می‌باشد.

 

منبع : نشریه عصر شبکه

نظرات() 
علیرضا
شنبه 22 اردیبهشت 1386 02:05 ق.ظ
با سلام
سایت واقعا عالی دارید
می خواستم ببینم که با ما تبادل لینک می کنید یا نه
اگه می کنید منو با عنوان : هر چی بخوای داریم قرار بدید و بعد به من خبر بدید تا سریعا لینک شما رو تو سایتم قرار بدم
با تشکر
بهاری
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1386 12:05 ب.ظ
سلام كد خدا وبلاگ جالب و متنوع خوبی دارید بنده در خدمت شما هستم و عنوان وبلاگتون رو در لینكم میگذارم موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :